Hoşgeldiniz: 25 Haziran 2016, Cumartesi

14 Bin Dolarlık Tatlı!

3 Aralık 2013
14 Bin Dolarlık Tatlı!

Amerika’da Cronut çılgınlığı giderek büyüyor.

14 bin dolar bile alıcı bulan bu tatlıyı almak için gece yarısından kuyruk başlıyor. İşte bu çılgınlığı gazetevatan’dan Mehmet Özdoğan kaleme aldı. İşte o yazı.

Son olarak bir düzine cronut’ın karaborsada 14 bin dolara satışa çıktığı öğrenildi.

BUDA KLOZET LOKANTA MODASI

Her şey Mayıs ayında New York’ta bir ara sokakta başladı. Pasta şefi Dominique Arsel, hemen akla gelebilecek ama daha önce düşünülmemiş bir fikri hayata geçirdi. Amerikanların en gözde hamur tatlısı ‘donat’ ve Fransa’nın simgelerinden ‘kruvasan’ı birleştirdi, adını da ‘cronut’ koydu.

Haziran ayından itibaren pastane önünde uzun kuyruklar oluşmaya başladı. Bloggerlar yazdıkça, cronat’ın ünü daha da arttı. Kuyrukların başlama saati geceyarısı 3’ü bulmaya başladı.

Bu çılgınlık her geçen gün artarak devam ediyor. Kuyruklar her gün biraz daha uzuyor. Taklitleri hemen türetildi ancak pek rağbet görmedi.

Kuyrukların önüne geçebilmek için kendini Madonna’nın menajeri olarak tanıtanlar mı istersiniz; yoksa ‘Evde eşim bekliyor, hamile!’ diyenler mi! Öyle ki kuyruğun boyu iPhone 5S kuyruğunu bile geçti.

Talep bu kadar fazla olunca ve yeni şube açılmayınca, karaborsacılar da iştahlandı. Normalde düzinesi 50 dolara satılan cronut’lar için fiyatlar giderek arttı.

Geçenlerde bir inşaat şirketinin C.E.O.’sunun 12 cronut için 14 bin dolar ödediği ortaya çıktı. Stacey Hock, cronutlara ulaşmak için binbir türlü yol denediğini ve bu parayı gözden çıkardığını söyledi. Hock’a “Hepsini siz mi yediniz?” diye soruldu. O da “Elbette! Eşim yalvardı ama ona bir tane bile vermedim” dedi.

Bir düzine cronut’ın maliyeti ise sadece 5 dolar… Dominique Arsel’in yarattığı ürünün marka değerinin ise 10 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor.

14 Bin Dolarlık Tatlı! Haberine Ait Etiketler

<