Hoşgeldiniz: 27 Haziran 2016, Pazartesi

2012 Londra Olimpiyat logosu Siyonizm işareti iddiası

12 Ağustos 2012
2012 Londra Olimpiyat logosu Siyonizm işareti iddiası

Londra 2012 Olimpiyatları bitiyor ama tartışmaları sürüyor. Son olarak İran devlet yanlısı Press TV, olimpiyat logosunun Siyonist işareti olan ‘ZION’ işaretini çağrıştırdığını öne sürdü.

 

2012 Londra Olimpiyatları’nın Siyonizm’in işaretini taşıdığı öne sürüldü. İddiayı ortaya atan ise İran. İran basını 2012 Londra Olimpiyatları’nın logosunda İngilizce “Siyonist” kelimesinin kökü olan ve İbranicede İsrail için kullanılan “ZION” kelimesinin gizli olduğunu iddia etti.

İngilizce yayın yapan Press TV’nin internet sitesinde yer alan haberde, logoda gizli bu kelimenin Siyonist lobinin olimpiyatlarla ilgili karar alma mekanizmalarındaki etkisinin işareti olduğu belirtildi.

Haberde 400 bin sterlin karşılığında Wolff Olins tarafından tasarlanan logonun, İngiltere kamuoyunda hem bedeli hem de basitliği nedeniyle tartışma yarattığı hatırlatılarak, “Logoyu eleştirenler Londra’nın sembolizminin ve coğrafi ve ulusal ikonlarının logoda olmadığını söylüyor” denildi.

Haberde, bazı analistlerin ise logoda “ZİON” kelimesinin gizli olduğuna inandıkları da vurgulanırken bazı İngiliz milletvekillerinin son dönemde İsrail’den rüşvet aldığıyla ilgili haberler hatırlatıldı

2012 Londra Olimpiyat logosu Siyonizm işareti iddiası Haberine Ait Etiketler

<