Hoşgeldiniz: 26 Haziran 2016, Pazar

Balyoz davasında tahliye olanlar

21 Eylül 2012
Balyoz davasında tahliye olanlar

Balyoz Davası’nın 108’inci duruşmasında karar açıklanıyor. Son olarak üç sanık son sözlerini söyledi. 1.5 yıldan fazla bir süredir devam eden 250’si tutuklu 365 sanığın yargılandığı “Balyoz” davasında sona gelindi. Davada Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün dosyası ifade veremediği için ayrıldı. Çetin Doğan, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’e ceza verildi.

 

YAŞ üyesi Orgeneral Bilgin Balanlı, emekli orgeneraller Çetin Doğan, Halil İbrahim Fırtına, Ergin Saygun ve Oramiral Özden Örnek ile MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan’ın aralarında bulunduğu 250’si tutuklu 365 emekli ve muvazzaf askerin 644 gündür yani 21 aydır yargılandığı Balyoz Davası’nda karar açıklandı.

Doğan, Örnek ve Fırtına’nın cezaları, “Darbeye eksik teşebbüs”ten 20 yıla indirildi.

Kadir Sağdıç, Suna Suha Tanyeli, Bilgin Balanlı ve MHP milletvekili Engin Alan hakkında 18 yıl hapis cezası aldı.

34 sanık hakkında beraat kararı verildi..

İŞTE TAHLİYE EDİLEN ASKERLER

İşte beraat eden o askerler :

Albay Abdullah afer Arısoy ile Astsubaylar İhsan Çevik, Hüseyin Bakır, Erol Ersan, Selahattin Gözmen, Fikret Coşkun, Altan Dikmen, Oman Çetin, Murat Balkaş, Adil Akça, Uğur Üstek, Duran Ayhan, Levent Maraş, Hakan Öktem, Mustafa Kelleci, Mustafa Aydın, İmdat Solak, Mutlu Kılıçlı, Hakan Yıldırım, Levent Güldoğuş, Musa Farız, Ertan Karagözlü, Arif Bıyıklı, Ahmet Çetin, Hüseyin Durdu, Rifat Gürçam, Embiya Şen, Ali Güngör, İsmail Karaoğlan, Ahmet Yanaral, Erdal Yıldırım, Erdinç Yıldız, Eyüp Aktaş, Murat Bektaşoğlu, Recep Yavuz ve Serhat Dizdaroğlu.

Gerekçede ise “Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetine Cebren İskat veya Vazife Görmekten Men Etmeye Teşebbüs ettikleri iddiası ile cezalandırılmaları talep edilmiş ise de sanıkların üzerlerine atılı suçu işledikleri sabit bulunmadığından CMKnin 223/2-e maddesi uyarınca ayrı ayrı beraatlerine” denildi.

Türkiye’nin sonucunu merakla beklediği balyoz davasında kararlar açıklandı. Levent Ersöz’ün dosyası ifade veremedeği için ayrıldı. Çetin Doğan, İbrahim Fırtına ve Özden Örnek’e darbeye teşebbüsten  ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

ÖNCE MÜEBBET SONRA 20 YIL HAPİS
Mahkeme heyeti, 4 sanığa son sözlerini sordu. Daha sonra karar için duruşmaya ara verildi. Üç saatlik aranın ardından mahkeme üyeleri, salona geri geldi.

Davanın 1 numaralı sanığı eski 1. Ordu Komutanı emekli orgeneral Çetin Doğan için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Mahkeme, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek’i de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Doğan, Fırtına ve Örnek’in cezası daha sonra “Darbeye eksik teşebbüs” suçundan 20 yıla indirildi.

MHP’Lİ VEKİLE 18 YIL HAPİS
MHP Milletvekili Korgeneral Engin Alan, Ergin Saygın ve Bilgin Balanlı ise 18 yıl hapis cezası aldı.

Şükrü Sarıışık, Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Fatih Ilgar, Koramiral Deniz Cora ve Albay Cemal Temizöz de 18 yıl cezasına çarptırıldı.

Eski MGK Genel Sekreteri emekli Orgeneral Şükrü Sarıışık’ı, Koramiral Kadir Sağdıç, Tuğamiral Fatih Ilgar, Koramiral Deniz Cora, emekli Korgeneral Nejat Bek, emekli Koramiral Ahmet Feyyaz Öğütçü, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeri ve Albay Cemal Temizöz de 18 yıl cezasına çarptırıldı.

Emekli Albay Dursun Çiçek Ahmet Zeki Üçok, Ömer Faruk Ağaryaman ise 16 yıl hapis cezası aldı.

34 SANIĞA BERAAT
Mahkeme heyeti, 34 sanığın beraat etmesini kararlaştırdı.

ERSÖZ’ÜN DOSYASI AYRILDI
Mahkeme, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün dosyasının ayrılmasına karar verdi.

İkinci Ergenekon Davası’nın tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, hayati tehlikesi bulunduğu için İstanbul Ünversitesi Tıp Fakültesi’nde halen tedavi altında tutuluyor.

Avukatı Ersöz’ün tutuklu yargılanmadığı Balyoz davasında şuuru yerinde olmadığı için ifade vermeyeceğini açıklamıştı.

SANIKLARIN SON SÖZLERİ

Mahkeme heyeti sanıkların son sözlerinin ardından iddianame sırasına göre sanıklara son sözlerini sordu. Davanın bir numaralı sanığı 1. Ordu eski Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın da arasında bulunduğu bazı sanıkların son sözleri ise şöyle:

“VERECEĞİNİZ KARAR HAKKINIZDA HAYIRLI OLSUN”

Emekli Orgeneral Çetin Doğan: “Tarih, ülkemizde ve dünya siyasal iktidarların belirli politik hedefleri uğruna nice kişi ve grupların düzmece bahanelerle yargılandığına şahittir. Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır. Ancak bugün saygı ve rahmetle alnılanlar ise dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır. Lanet ile anılanlar ise ‘Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi’ benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksız ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır. Hatırlayacağınız gibi burada haksız, hukuksuz yargılamaya tepki olarak ‘Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden alıyorsunuz’ diye sormuştum. Sizden aldığım yanıt ise ‘Türk ulusundan’ olmuştu. Bu yanıtın inandırıcılığını, davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım. Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.”

“SÖYLEYECEK BİR ŞEY KALMADI”

MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan: “Söylenecek her şey bugüne kadar söylendi. Söyleyecek başka bir şey kalmadı.”

Deniz Kuvvetleri eski Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek: “Söyleyecek bir şeyim yok.”

Hava Kuvvetleri eski Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına: “Üzerime atılı suçlamayı reddediyorum.”

“KUVVET SİZDEDİR ANCAK HAK ŞU ANDA BİZİMLEDİR”

Emekli Orgeneral Ergin Saygun: “Davanın sonucunu etkileyecek pek çok tanık dinlenmedi. Dinlenmemiş bilirkişiler de mevcuttur. Kuvvet şuanda sizdedir. Ancak hak bizimledir.”

“MAHKEMEYİ TANIMIYORUM”

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz: “Mahkeme tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdi. Bu mahkemeyi tanımıyorum. Söylenecek sözüm yoktur.”

“AYNI DÜNYADA YAŞADIĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM”

Emekli Albay Dursun Çiçek: “3 yıldır hukuk okuyorum. O kitaplardan sizden farklı şeyler anlıyorum. Aynı dünyada yaşamadığımızı düşünüyorum. Sizden hiçbir talebim yok.”

MASUMİYETİMİZİ DAHA NE KADAR KANITLAYACAĞIZ”

Koramiral Deniz Cora: “Bu dava son söz aşamasında değildir. Neyin son sözü söylenecektir. Masumiyetimizi daha ne kadar kanıtlayacağız. Son söz bize bu iftiraları atanlar yakalandığında söylenecektir.”

Bülent Akalın, “Hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

“VATAN SAĞOLSUN”

Tuğamiral Şafak Yürekli ise “Son sözüm ilk sözümdür. Üzerime atılı bu mesnetsiz suçlamayı bir kez daha şiddetle reddediyorum. Şerefli Türk ordusu tasviye edilmeye çalışılıyor. Vatan sağ olsun” dedi.

Peki bu sürece nasıl gelindi?

Balyoz davasında hüküm tamamlanamadığı için karar dün açıklanamadı. Karar bugün saat 14.00’da açıklanacak.

10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, dün akşam yaptığı açıklamada ”Balyoz Planı” davası duruşmasının, karar açıklanmak üzere yarına bırakıldığını bildirdi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya 7 saat 15 dakikalık ara verilmesinin ardından, mahkeme heyeti salona geldi.
Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, mahkemenin hükmü açıklamak üzere ara verdiğini belirterek, ”7 saat kadar üzerinde çalışmamıza rağmen hükmü tamamlayamadık, tam bir neticeye ulaşamadık. Malum sanık sayısı fazla… Hükmü açıklamak için duruşmayı saat 14.00’e bırakıyoruz” dedi.
Başkan Diken’in bu açıklamasının ardından solanda bulunan izleyiciler alkış tuttu. Bunun üzerine sanıklar da izleyicilere dönerek alkışlamaya başladı. Bu sanıklardan bazılarının sandalyelerin üzerine çıktığı görüldü.
İzleyiciler, alkışlar eşliğinde, ”Türkiye sizinle gurur duyuyor” ve ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan attı.
Bazı sanıklar ile yakınlarının kararın açıklanmamasına tepki gösterdiği görüldü.
2003’te 1. Ordu Komutanı Çetin Doğan’ın liderliğinde hazırlandığı ileri sürülen ve darbe zeminini hazırlama amaçlı Çarşaf, Sakal, Suga ve Oraj kod adlı eylem planlarından oluşan Balyoz davasında karar yarına kaldı.
TSK’NIN ZİRVESİ YARGILANIYOR
Yargılanan askerler arasında Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan ve Ergin Saygun da bulunuyor.
KARAR İÇİN ARA VERİLMİŞTİ.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, ”Balyoz Planı” davasında esas hakkındaki hükmü açıklamak için duruşmaya ara verdiklerini bildirdi.
“Balyoz Planı” iddialarına ilişkin 250’si tutuklu 365 sanıklı davanın 107. duruşması başladı. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nin yanında bulunan büyük salonda yapılan duruşmaya 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski MHP İstanbul milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli Orgeneral Ergin Saygun’un da aralarında bulunduğu 249 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanıklardan sadece emekli Albay Ahmet Küçükşahin duruşmaya katılmazken, 16 tutuksuz sanık ise duruşmada hazır bulundu. Davaya Ergenekon Davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ise katılmadı.
AVUKATLAR YİNE DURUŞMAYA KATILMADI
Dosyada bulunan delillerin değerlendirilmeden, bazı tanıklar dinlenmeden Cumhuriyet Savcıları Savaş Kırbaş ve Hüseyin Kaplan’ın 920 sayfalık mütalaayı mahkemeye sunmasını protesto eden sanık avukatları, duruşmaya yine katılmadı. Duruşmaya sadece 4 avukatın katıldığı görüldü. Mahkeme Başkanı Ömer
BALYOZ DAVASI
Ergenekon davasından sonra kamuoyunu en çok meşgul eden, askeri ve siyaseti en çok geren dava oldu Balyoz. Savcının 250’si tutuklu, 362 muvazzaf ve emekli subayın hepsi için 20 yıla kadar hapis istediği davada gergin duruşmalar oldu.
Diken mahkemeye sunulan dilekçelerin üye hakim tarafından okunacağını belirtti. Üye hakim Ali Efendi Peksak tutuklu ve tutuksuz sanıkların esas hakkındaki mütalaaya karşı mahkemeye sundukları dilekçeleri tek tek okudu.
ADALETİN YERİNİ BULMASINI TALEP EDİYORUM
Savunmasını yapan tutuklu sanık Cengiz Köylü, başkalarının ürettiği sahte CD’ler nedeniyle yargılandığını belirterek, “İftiralar hiçbir zaman başarılı olmaz. Gerçekler ortaya çıkacaktır. Adaletin yerini bulmasını talep ediyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.
BERAATİMİ İSTİYORUM
Tutuklu sanık Levent Kerim Uça ise “Hakkımdaki iddiaları reddediyorum. Adaletin varlığından hala söz edebiliyorsak beraatimi istiyorum” diye konuştu. Tutuklu sanık Osman Kayalar ise, “Mahkemeye sunduğum dilekçede beyanda bulunmayacağımı belirttim. Bundan başka söyleyecek bir şeyim yok” şeklinde konuştu. Duruşma
CD’LERİ CEZAEVİNDE NASIL GÜNCELLEŞTİREYİM
Tutuklu sanık emekli Albay Cengiz Köylü, “Tank üzerinde Kızılay’dan Meclis’e giderken tutuklanmadım. Başkalarının ürettiği CD’lerden yargılanıyorum. 2003’te üretilen CD içinde Temmuz 2009’a ilişkin belge ve bilgiler var. CD’lerin güncelleştirildiği söyleniyor. Eğer güncelleştirildiyse ben Temmuz 2009’da Hasdal’da tutukluydum. Cezaevinde nasıl güncelleştireyim. Gün olur gerçekler ortaya çıkacaktır. Adaletin yerini bulmasını talep ediyorum. Beraatimi istiyorum” dedi.
Tutuklu sanıklardan Hakan Büyük de delillerle ilgili yaklaşık 45 dakika beyanda bulunmak istediğini söyledi. Mahkeme Heyeti Başkanı Ömer Diken, esas hakkında beyanda bulunması için daha önce söz hakkı verildiğini hatırlatarak, Büyük’e söz vermedi.
Duruşmada tutuklu 250 sanığın esas hakkındaki savunmalarının tamamlanmasının ardından beyanda bulunmayan tutuksuz sanıklara söz verildi.
BALYOZ’UN ‘B’SİYLE ALAKAM YOK
Tutuksuz sanıklardan İhsan Çevik, “Balyoz’un b’si, darbeni d’siyle hiçbir alakam yok. Çoluğumun çocuğumun rızkını suçsuz yere avukat, yol parası olarak harcamama sebep olanlara hakkımı helal etmeyeceğim” diye konuştu.
Tutuksuz yargılanan Fikret Coşkun da, sağ beyinciğindeki hasar nedeniyle 4 yıl tedavi gördüğünü belirterek, hakkındaki suçlamaların hastalığı dönemine ait olduğunu söyledi.
Tutuksuz Ayhan Türker Koçpınar da, yine suçlandığı dönemin ölümsüz hastalıkla mücadele ettiği bir zamana geldiğini ifade etti.
Bu arada duruşmaya geç katılan tutuklu sanıklardan emekli Orgeneral Ergin Saygun, görevliler eşliğinde tekerlekli sandalyede salona alındı.
VERECEĞİNİZ KARAR HAKKINIZDA HAYIRLI OLSUN
Son sözü sorulan Çetin Doğan, mütalaanın 3 saat 33 dakika gibi kısa bir sürede hazırlandığını savunarak, mütalaayı ve iddianameyi eleştirdi. İddianamede somut bir delilin bulunmadığını belirten Çetin Doğan, “Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun” dedi.
Çetin, savunmasında şunları söyledi:
”Mahkemenizin son perdesinin oynandığı bugünde, bundan 18 ay önce bu duruşmada salonunda söylediklerimi tekrarlayarak sözlerime son vermek istiyorum. Tarih, ülkemizde ve dünyada siyasal iktidarların belirli politik hedefleri uğruna nice kişi ve grupları düzmece bahanelerle yargılandığına şahittir. Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır. Ancak bugün saygı ve rahmetle anılanlar ise, dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır. Lanet ile anılan ise Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksızlık ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır. Burada kendi cemaatleri dışında herkesi düşman gören bir zihniyetin, muvazzafı ve emeklisi ile yaşamlarını ülkelerine adamış Mustafa Kemal’ın askerlerinin, cumhuriyete ve onun ilkelerine bağlılıklarının kefaretini ödetmek için kurgulanan bir dava görülüyor. Bu davanın Türk adalet tarihinde önemli bir tutacağına kuşku yoktur. Hatırlayacağınız gibi, burada haksız, hukuksuz yargılanmaya tepki olarak ‘Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden aldıklarını’ açıkça sorduğumda sizden aldığım yanıt ‘Türk ulusundan’ olmuştu. Bu yanıtın inandırıcılığını davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım. Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun.”
MÜDAHİLLİK TALEBİ REDDEDİLDİ
Bu arada üye hakim Ali Efendi Peksak, Fatih’te İsmailağa Camii’nde öldürülen emekli imam Bayram Ali Öztürk’ün oğlu Mahmut Öztürk’ün davaya müdahil olmak için dilekçe verdiğini söyledi. Taleplere ilişkin görüşü sorulan savcı Hüseyin Kaplan, müdahillik talebinin kabul edilmesini istedi. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, müdahillik talebini reddetti.
SAYGUN: KUVVET SİZDE, HAK BİZİMLE
Emekli Orgeneral Ergin Saygun ise, “Hüküm zamanı gelmiştir. Kuvvet şu anda sizdedir ancak hak bizimledir” dedi.
MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ise “Söyleyeceğim herşeyi söyledim. Başka bir şey yok” dedi.
Emekli Orgeneral İbrahim Fırtına da “Atılı suçlamayı reddediyorum” dedi.
Emekli Oramiral Özden Örnek de “Söyleyeceklerimi söyledim” dedi.
MHP’Lİ VEKİLLER DURUŞMAYI İZLİYOR
Bu arada duruşmaya MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen de duruşmaya izleyici olarak katıldı.
MAHKEME KARAR İÇİN ARA VERDİ
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Balyoz Davası’nda 365 sanık son sözünü söyledi.
Mahkeme Başkanı Ömer Diken, “Son sözler söylendi. Esas hakkındaki hükmü açıklamak üzere duruşmaya ara veriyoruz. Ne kadar süreceğini bilemiyorum ama bugün itibariyle duruşmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

<