Hoşgeldiniz: 27 Haziran 2016, Pazartesi

BİM Kime Ait? BİM’in Açılımı ne?

8 Haziran 2013
BİM Kime Ait? BİM’in Açılımı ne?

BİM kimin? BİM’in sahibi kim? Ucuz marketlerin öncülerinden BİM ne demek? BİM’in sahibi Murat Tobaş kim? Ekonomi dünyasında ve perakende söktöründe ayrı bir yeri olan BİM marketler zincinri her dönem ilgi çekiyor. İşte BİM’le ilgili tüm merak edilenler.

BİM, perakende sektörüne ucuz ürün sunmasıyla biliniyor. Neredeyse her sokak arasında bir BİM marketi görmek mümkün. rakipleri de BİM’i örnek alıyor. UCZ, A101 gibi onlarca market zincirine örnek oldu. Ekonomiye çok farklı bir katma değer sağlayan BİM ile ilgili en yeni gelişmeler:

BORSA’DA İŞLEM GÖRÜYOR

Sermayesinin yüzde 43.1’ini temsil eden 10 milyon 904 bin YTL nominal değerli hisse senetlerini, 26.6 YTL fiyattan halka arz eden BİM’de, satılan hisselerin yüzde 6.5’ini Murat Ülker, yüzde 5.9’unu ise Ülker Gıda’nın yüzde 43’üne sahip olan Yıldız Holding satın aldı. Murat Ülker ve Yıldız Holding halka arz edilen hisselerin toplam yüzde 12.5’ini satın alırken, şirketin de yüzde 5.3’üne sahip oldular. Halka arzın ardından yüzde 26.49 ile BİM’in en büyük ortağı durumunda bulunan Mustafa Latif Topbaş bulunuyor.

Ortaklık Ak Gıda ile başladı

1996’da, AK Parti kurulmadan önce, Mustafa Topbaş, Ülker ailesi ile ortak Ak Gıda’yı kurdu. Ülker’in kurucusu Sabri Ülker’in torunu Ali Ülker ile Topbaş’ın kızı evli. Topbaş ile birlikte Ak Gıda yönetim kurulunda; Sabri – Murat Ülker, Zeki Ziya Sözen, İbrahim Halit Çizmeci, Metin Yurdagül ve Orhan Özokur yer alıyor. Topbaş’ın aynı grupla birlikte kurduğu diğer gıda şirketleri ise Bahar Su, Sakarya, Natura, Karma ve Link Gıda. Topbaş, Link Gıda ile Cola-Turca’nın da ortakları arasında geçiyor.

YATIRIMCI İLGİ GÖSTERDİ

BİM’in halka arzında satılan hisselerin yüzde 9.2’sini Morgan Stanley satın aldı. Hisselerinin yüzde 37.5’inin halka arz edilmesi planlanan BİM’de, yatırımcılardan arz miktarının 3.6 katı talep geldi. Ortak satışı yoluyla sermayesinin yüzde 43.1’ini halka açan BİM’de 290 milyon YTL tutarında gelir elde edildi. Şirketin piyasa değeri ise 673 milyon YTL olarak gerçekleşti.

Halka arz edilen hisse senetlerinin yüzde 31.1’i yurtiçi bireysel ve kurumsal yatırımcılara, yüzde 68.9’u yurdışında yerleşik kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Hisse satın alan toplam yatırımcı sayısı ise 2 bin 465 olurken, bunların 2 bin 360’ını bireysel, 105’ini ise kurumsal yatırımcılar oluşturdu.

Halka arzı 6-7-8 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen BİM’in yabancı ortakları Merrill Lynch Global Emerging Markets Partners ve BankAmerica Int. Investment Corporation ile Albaraka Türk Özel Finans Kurumu A.Ş. ve Kuveyt Türk Evkaf F.K.A.Ş. hisse satışı yaptı. BİM’in 2004 yılındaki toplam net satışları 1.4 milyar YTL olarak gerçekleşti.

BİM Kime Ait? BİM’in Açılımı ne? Haberine Ait Etiketler

<