Hoşgeldiniz: 28 Haziran 2016, Salı

Deli Bal Nedir ve Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

2 Nisan 2013
Deli Bal Nedir ve Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Deli bal zehirlenmelerine dikkat. Alternatif tıpta kullanılan deli bal özellikle yaşlılar ve çocuklarda çok daha etkili ve zehirli.

Deli bal nasıl kullanılmalı? delib bal zehirler mi? deli bal öldürür mü? bu soruların hepsine verilen aevap evet. Arıların, özellikle Karadeniz Bölgesi’nde doğal olarak yetişen ‘dağ gülü’ diye bilinen bitkinin nektarından ürettiği ‘Deli bal’ bir çay kaşığından fazla tüketildiğinde zehirlenmeye neden oluyor.

Karadeniz bölgesinde bin 800 metre yükseklikteki ormanlık alanlarda yetişen, literatürdeki adı ‘rhododendron pontica’ olan ve halk arasında ‘dağ gülü’ olarak bilinen bitkinin pembe renkli çiçeklerini kullanarak bal yapan arıların ürettiği bal ‘Deli bal’ olarak adlandırılıyor.

Alternatif tıpta ‘deli bal’ mide, bağırsak hastalıklarında, şeker hastalığında, hipertansiyon tedavisinde kullanılıyor. Zehir etkisini bal yendikten dakikalar sonra etkisini gösterebiliyor. Tükürük artışı, kan basıncında ve nabızda düşüş, şuur kaybı ile kendini gösterip, ölümle sonuçlanabiliyor. Çocuklar ve yaşlılarda daha etkili olduğu biliniyor.

Deli Bal Nedir ve Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Haberine Ait Etiketler

<