Erkeği Tahrik Eden Seksi Giyinen Kadın İşten Atılabilir

24 Aralık 2012
Erkeği Tahrik Eden Seksi Giyinen Kadın İşten Atılabilir

Seksi giyinen kadın işten atılabilir. şimdi Amerika’da bu karar tartışılıyor. ABD’de Iowa Mahkemesi’nin verdiği karar gündeme damgasını vurdu. Mahkeme, erkek bir işverene, kadın çalışanını ‘seksi giyinip tahrik ettiği’ gerekçesiyle kovma hakkını tanıdı.

 

Seksi giyinmek ve seksi olmak ABD’de kusur kabul edildi ve işten kovulma sebebi oldu. Erkeği tahrik eden ve seksi giyim tarzına sahip kadınlar artık kolayca işten çıkarılabilicek. Erkeği baştan çıkardığı düşünülen seksi kadınlar çalışma hayatından atılacak. ABD’nin Iowa eyaletinde bir mahkeme, iş dünyası için emsal değeri taşıyan bir karara imza attı. Eyalette bundan böyle işverenlerin “aşırı çekici” olmalarını gerekçe göstererek çalışanlarını kovma hakkı yasal olacak.Karar, diş hekimi James Knight‘ın asistanı Melissa Nelson’ı eşinin isteği doğrultusunda işten çıkarmasının ardından konunun mahkemeye taşınması üzerine alındı. 10 yılı aşkın bir süre Knight’ın asistanlığını yapan Nelson, patronuyla flört etmediğini ve kendisine haksızlık edildiğini söyledi. Knight ise çalışanının vücudunu saran kıyafetler giymesinden rahatsız olduğunu, bu rahatsızlığını da Nelson’a ilettiğini anlattı.

ASİSTANINA CİNSEL İÇERİKLİ MESAJLAR ATTI

Üç yıl önceyse Kngiht’ın asistanına cep telefonundan cinsel içerikli mesajlar attığı fakat hiçbirine yanıt alamadığı da ortaya çıktı. Mesajları gören Knight’ın eşi ise, Nelson’ın kovulmasını sağladı.  Nelson, Knight’ın ekibindeki diğer çalışanlarının da kadın olduğunu ve kendisine haksızlık edildiğini öne sürdü. 7 hakim  davayı “bir çalışanın hiçbir flört yaşamadığı halde işvereni tarafından dayanılmaz çekici bulunmasının” işten kovulma gerekçesi olup olamayacağı açısından inceledi ve Knight’ın haklı olduğuna karar verdi. Nelson, “Eğer erkek olsaydım kovulmayacaktım” diyerek karara isyan etti.

Erkeği Tahrik Eden Seksi Giyinen Kadın İşten Atılabilir Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


3 − = 2