Hoşgeldiniz: 30 Haziran 2016, Perşembe

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

29 Haziran 2013
Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Göz kuruluğu birçok insanın başında olan bir rahatsızlık. Bilim insanları göz kuruluğuna insanın kendi kanının derman olduğunu ortaya koydu. 

Gözümüzü gözümüz gibi bakmalıyız. Özellikle hafife aldığımız göz kuruluğu konusunda daha da bir dikkatli olmak zorundayız. çünkü göz kuruluğu bir süre sonra körlüğe kadar gidebiliyor. peki göz kuruluğu için ne yapmalıyız, çaresi, tedavisi nedir? Zaman’da bakın bu konu hakkında nasıl bir bilgi verildi.

Ülkemizde her iki kişiden birinde görülen göz kuruluğu tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebiliyor. Oysa hastanın kendi kanından yapılan bir serumla bu sorunun tedavisi mümkün. Böylelikle ilacın muhtemel yan etkileri de önlenmiş oluyor.

Gözyaşının yetersizliği veya kalitesinin düşmesiyle oluşan göz kuruluğu ülkemizde en sık görülen göz hastalıkları arasında. Gözde batma hissi ve yanmayla başlayan belirtilerle kendini gösteren göz kuruluğu tedavi edilmediğinde kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izliyor. Göz sağlığı alanındaki son teknolojilerle hastanın kendi kanından alınarak yapılan otolog serum, göz kuruluğu ve göz kuruluğuna bağlı kornea ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan tabakada (konjonktivita) oluşan sorunlara çare oluyor. Medical Park Fatih Hastanesi Göz Kliniği’nden Op. Dr. Süleyman Mesut Karaatlı, göz kuruluğu hastalığı ve hastanın kendi kanından yapılan otolog serum tedavisiyle ilgili bilgi verdi.

Kuruluk, gözü savunmasız bırakıyor

Gözyaşı, gözyaşı bezleri ve göz kapaklarının iç yüzeylerini kaplayan tabaka (konjonktiva) tarafından salgılanır. Bir kısmı buharlaşarak, önemli bir kısmı da gözyaşı kanalıyla burun içine aktarılarak gözü terk eder. Gözyaşı tabakası kendi içinde üç katlıdır ve bunların herhangi birisinde sıkıntı olduğu zaman kendini göz kuruluğu şeklinde belli eder. İlk olarak batma hissiyle başlayan kuru göz, daha sonra kornea tutulumu ile körlüğe kadar giden bir seyir izleyebilir. Gözyaşı kalitesinin bozulması, beraberinde gözdeki bağışıklık sistemini de etkileyerek göz yapılarını her türlü enfeksiyon ve iltihabi olaya karşı korumasız hale getirir. Kimyasal yanıklar, menopoz sonrası durum, anti-alerjik, anti-depresan ilaçlar, uyku ilaçları, şeker hastalığı, hipertansiyon, guatr diye bilinen tiroit bezi hastalıkları ve alkol göz kuruluğuna sebep olabilir. Kuru göz hastalığında en şiddetli tip Sjogren sendromu diye bilinen, gözde neredeyse hiç gözyaşı olmaması durumu.

Kanınızdan göz damlası nasıl hazırlanıyor?

Otolog serum tedavi yönteminde hastanın kanı alınarak 24 saat bekletiliyor. Daha sonra ayrıştırılarak çözeltinin üzerine çıkan serum belli oranda fizyolojik serumla çoğaltılıyor ve oluşturulan serum hastanın gözüne uygulanıyor. Buzdolabı koşullarında soğuk zincire dikkat edilirse, bu serum 7-10 gün kadar uygulanıyor. Özellikle kuru göz hastalığına bağlı kornea ve konjonktiva bozukluklarında yardımcı tedavi olarak son yıllarda kullanılıyor. Hastanın kendi kanından üretildiği için ‘uyum sorunu’ ve yan etki gibi problemlerle de karşılaşılmıyor. Etkisi birkaç gün hatta bazen birkaç saat içinde başlıyor. Bu tedavide önemli hususlardan biri otolog serumun uygun ve steril laboratuvar koşullarında, deneyimli bir ekip tarafından hazırlanması.

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir? Haberine Ait Etiketler

<