Hoşgeldiniz: 29 Haziran 2016, Çarşamba

Hakan Şükür 3 ay içinde istifa edecek

1 Aralık 2012
Hakan Şükür 3 ay içinde istifa edecek

Eski futbolcu AKP Milletvekili Hakan Şükür, artık spor yorumculuğu yapamayacak.

 

Milletvekillerinin ikinci iş yapma tartışmalarına son nokta konuldu.Milletvekillerine ücretli ikinci bir işte çalışma yasağı geliyor. TBMM Etik Kurulu Komisyonu, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün özel bir televizyon kanalında futbol yorumculuğu yapmasıyla başlayan “Milletvekili ikinci iş yapabilir mi?” tartışmasına nokta koydu.Taslağa göre, milletvekilliği saygınlığını artırmak amacıyla milletvekillerine maaşları dışında ücretli bir işte çalışmama yasağı konulacak.

Mevcut anayasada yer alan “yapılamayacak işler” bölümü daha da netleştirilerek, özel sektör de yasaklar kapsamına alınacak. Böylece milletvekilleri, köşe yazarlığı, televizyon programı ve spor yorumculuğu gibi hiçbir işte çalışamayacak, ücret alamayacak.

Başta Şükür olmak üzere ikinci iş yapan milletvekilleri yasal düzenlemenin TBMM’de kanunlaşmasından itibaren 3 ay içinde bu işlerinden istifa edecek. İstifa etmeyenlerin milletvekilleri yargılama ihtiyacı bulunmadan düşürülecek.

TEK İSTİSNA SANAT

Konuyla ilgili yasa tasarısı hazırlama çalışmalarını sürdüren komisyonun başkanı TBMM eski Başkanı Köksal Toptan, yasada “milletvekillerinin mesleklerini yapabilme” konusundaki tek istisnanın “sanat” olacağına işaret ederek, “Sanat eseri üretimi kapsam dışında tutulabilir. Mesela milletvekili resim yapıyor, beste yapıyor, kitap yazıyorsa sanatla uğraşmasını nasıl önleyeceksiniz? Bunları yasak kapsamına almadık” demişti.

<