Hoşgeldiniz: 25 Haziran 2016, Cumartesi

Hangi Yiyecekler Kemik Erimesi’ne (Osteoporoz) İyi Gelir?

12 Nisan 2013
Hangi Yiyecekler Kemik Erimesi’ne (Osteoporoz) İyi Gelir?

Hangi besin kemik erimesine çare? Kemik erimesine iyi gelen yiyecekler hangileri? Kemik erimesinin önüne geçmek için ne yemeli? Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik erimesi, hastaları adı gibi eritiyor.

Bu yiyecekler kemik erimesine iyi geliyor. Dünyada kalp ve kanserden sonra üçüncü sırada gelen ölüm nedeni kemik erimesi olarak bilinen “osteoporoz“dur. Kemik erimesi, kemik doku yoğunluğunun azalması olarak tarif edilir. Erimenin şiddeti arttıkça kemiklerin kırılganlığı da artar. Özellikle menopoz dönemindeki kadınları etkisi altına alır. Ancak doğru beslenme, kemik erimesi riskini önler. İşte o mucize yiyecekler:

Brokoli: Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli; A, E ve C vitaminleri bakımından zengindir. Çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir fayda eder.

Kayısı: Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum barındırır.

Süt: Kalsiyum, demir, protein, B2-A-E-D vitamini kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Yoğurt: Kalsiyum deposu olan yoğurt, özellikle kadınlar tarafından her gün bir kase tüketilmelidir.

Soğan: Enfeksiyonlarla mücadele eder. Kemikler için kalkan görevi yapar.

Marul: Sütten bile daha fazla kalsiyum içermektedir.

Kuru Erik: Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir.

Üzüm çekirdeği: Kemik erimesine neden olan proteolitik enzimlerini azaltır.

Hangi Yiyecekler Kemik Erimesi’ne (Osteoporoz) İyi Gelir? Haberine Ait Etiketler

<