Hoşgeldiniz: 29 Haziran 2016, Çarşamba

İbrahim Arıkan Kimdir ve Şirketleri (Arıkanlı Holding)

15 Mart 2013
İbrahim Arıkan Kimdir ve Şirketleri (Arıkanlı Holding)

Eğitimciydi Türkiye’nin sayılı işadamlarından biri oldu İbrahim Arıkan. başarısı parmak ısırtıyor. Arıkanlı Holdingin kurucu patronu. Yurtiçi Kargo’nun sahibi ve Türkiye’nin en önemli eğitim kurumlarından MEF dershane ve okullarının sahibi. 

İbrahim Arnıkan’ın yaşamı. İbrahim Arıkan’ın şirketleri ve holdingi. Arıkanlı Holdin patronu İbrahim Arıkan.

Arıkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Arıkan, 1941 yılında Yozgat’ta doğdu.

Mimar Sinan Öğretmen Okulu’ndan sonra Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Matematik Bölümü’nü bitirdi. 1968-1971 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde asistanlık yaptı.

1972’de MEF (Modern Eğitim Fen) Dershanesi’ni, 1996’da Okul öncesi, MEF Okulları’nı kurdu. 1998’de şirketlerini, Arıkanlı Holding şemsiyesi altında topladı.

Özel Dershaneler Birliği Derneği’nin de 1981’de kuruluşundan bugüne Yönetim Kurulu Başkanı.

İbrahim Arıkan 22 Ocak 1941 tarihinde Yozgat’ın Sorgun ilçesinin(okulu olmayan) Salur köyünde doğdu. İlkokul öğretmeni olmak üzere sınavla Mimar Sinan Ögretmen Okulu’na girdi.Okuldaki başarılarından dolayı lise öğretmeni olarak yetiştirilmek üzere Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçildi.Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve Fen Fakültesi Fizik-Matematik Bölümü’nü 1968 yılında tamamlayarak fizik öğretmeni oldu.1968-1971 yılları arasında Yıldız Teknik üniversitesi Fizik bölümü’nde asistanlık görevini yürüttü.

1972 yılında Arıkanlı Holding’in ilk yapıtaşı olan MEF(Modern Eğitim Fen)Dershanesi’ni kurdu. 1982’de,Türkiye’deki ilk profesyonel kargo taşımacılığı şirketi olan Yurtiçi Kargo A.Ş’yi[1],1996 yılında okul öncesi,ilköğretim,lise ve uluslararası okullar grubundan oluşan MEF Okulları’nı kurdu[2].11.02.1996 tarihinde tüm şirketlerini,Arıkanlı Holding A.Ş şemsiyesi altında topladı.

“Eğitim-İletişim[3][4]-Enerji”,”Taşıma[5] Lojistik”[6]ve”Sanayi[7]-İnşaat”[8] alanlarında yatırımlar yapan Arıkanlı Holding;2008 yılında 22 şirkete ulaştı.

1981 yılında faaliyete geçen ÖZDEBİR(Özel Dersaneler Birliği)kurucu başkanı olarak 24 Ekim 2005 tarihine kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüttü.Halen Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.

14 Mayıs 2001 tarihinde Lefke Avrupa Üniversitesi(EUROPEAN UNIVERSITY OF LEFKE)Senatosu tarafından; Güç koşullarda yetişmiş,Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı,örnek bir insan olması,

Liderlik özelliklerine sahip,mücadeleci ve girişimci kişiliği ile model oluşturması,

Otuz yılı aşkın bir süredir iki yüz bin öğrencinin yetişmesine yaptığı katkılar, Akademik faaliyetlere yaptığı hizmetler,çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere olan çok yönlükatılım ve katkıları,

Değişik sanayi ve hizmet sektörlerindeki atılımcı kişiliği,K.K.T.C’nin ekonomisine ve eğitim sorunlarına olan ilgisideğerlendirilerek,oybirliği ile İşletme Bilim Dalında “Fahri Doktora” ünvanı ile onurlandırıldı.

Yoğun iş temposuna rağmen,sosyal ve kültürel içerikli çalışmalara da zaman ayıran İbrahim Arıkan; bir çok oda,dernek,kulüp ve sivil toplum örgütünde çalışmalırını sürdürmektedir.

‘Modern Fizik’,’Biz Bize’,’Orijinal Fikir Üretme ve Yaratıcılık’,’Kurum Başarısı İçin’,’Yöneticiye Mektup’,’Her Durumda Başarmak’,’Kriz Önce Haber Verir Sonra Kapıyı Çalar’ adlı 7 kitabı,çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanmış makaleleri bulunan İbrahim Arıkan; üç çocuk(Ümit Arıkan,Ebru Arıkan,Eda Arıkan)babasıdır.Arıkanlı Holding A.Ş[9] Yönetim Kurulu Başkanlığını yürütmektedir.

İbrahim Arıkan Kimdir ve Şirketleri (Arıkanlı Holding) Haberine Ait Etiketler

<