İstanbul’da Bizans Altınları Nerede Saklı?

25 Aralık 2012
İstanbul’da Bizans Altınları Nerede Saklı?

Bizans’ın 150 tona yakın altının hala İstanbul’da olduğu rivayeti gündemdeki yerini koruyor. Bu konda çeşitli yazılar, programlar yapıldı. Bizans hazinelerinin nerede olduğu konusu ise ilk kez bu kadar ciddi kanıtlarla gündemde. Kimi Marmara’nın dibinde, kimi de tarihi yarımadada olduğunu söylüyor.

 

Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethetmesiyle bir İslam toprağı haline gelen İstanbul tarihi gizemleri, sırları ve içinde barındırdığı hazinelerle her devirde tarihçileri, arkeologları ve olmazsa olmaz define avcılarını kendine çekmiştir. Rivayetlere göre İstanbul’un fethi sırasında Bizanslılar kaçmak için gemilere yüklemişler bu altınları. Ancak ani baskınla kaçamadan Marmara Denizi’ne doktükmeri öne sürülür. . Zamanında Fatih İstanbul’u fethettiğinde bütün Bizanslılar altınlarını, “Türko’lara yedireceğime denize atarım daha iyi” diyerek Haliç’e sallamış. Osmanlı’dan kaçmaya çalışan o zamanın Bizans İmparatoru Jüstinyen’in gemisi de Haliç’ten çıkamadan batırılmış. Bizans sarayının bütün hazineleri denizin dibini boylamış. Yine Osmanlı zamanında seferden dönen birkaç kalyon da getirdikleri ganimetleri boşaltamadan batmışlar Haliç’te. Anlayacağınız yer gök altınmış dipte. Haliç bugün temizlendi. Ancak altın çıkmadı.

İSTANBUL’DA GÖMÜLÜ DEFİNE

Zamanında Aksiyon dergisi7nde yer alan şu bilgiler gayet ciddi: Edindiğimiz bilgilere göre, define İstanbul’un göbeğinde. Hem de bir kamu kuruluşunun tam altında. Hani Beyazıt Meydanı’ndan Vezneciler yönüne giderken solda bir bina var; Boğaziçi Elektrik A.Ş.’nin Beyazıt İşletme Müdürlüğü olarak kullandığı bina, işte tam orası. Define bu binanın altında yer alan Bizans dönemine ait tarihi yapının içinde gömülü. Tamamen yerin altındaki bu yapının kemerlerini ve sütunlarını Vezneciler yönüne giden yoldan bakınca görmek mümkün. Verilen tarife göre, define binanın bodrum ve temeli dikkate alındığında oldukça aşağıda yer alıyor. Bu da defineye ulaşmayı güçleştiriyor.

Definenin miktarı ise ilgilenmeye değer doğrusu. Altı adamın sığabileceği, bakır bir kazan ağzına kadar altınla doluymuş. Kazanın ağzında mermer bir kapak, onun üzerinde de bir ‘haç’ var. Bu bilginin kaynağı, saygın ve manevi bir kişiliğe sahip, birçok İslami eserde imzası bulunan bir zat. Bu zatın söylediklerine göre, definenin sahipleri varmış! Cinlerden bahsediyor olmalı. Ayrıca defineye ulaşmayı başaran bazı kişiler bir kısmını alabilmişler ama büyük bir bölümü hâlâ binanın altında duruyor.

Bu bilgiler, profesyonel define avcılarının söyledikleriyle de örtüşüyor. Büyük bir gizlilik ve gizemli araştırma sonucunda ulaştığımız bir define avcısı, bundan beş yıl önce, o binanın altına girmeyi başardıklarını söylüyor. Altı kişilik ekipten birini cin çarptığı için bölgeyi terk ettiklerini anlatan define avcısı, altınlara ulaşamadıklarını iddia ediyor. Atıp atmadığını saptamak için çanak sorular sorunca, define avcısı; “Biz boş yere konuşmayız” diye tepki gösteriyor. Ünlü isimlerin henüz kamuoyuna yansımamış kaçakçılık faaliyetlerinden ve bağlantılarından bahsedince, bu işi bildiğine ve BEDAŞ’ın altını boşuna kazmadıklarına olan inancımız daha da güçleniyor.

İstanbul’da Bizans Altınları Nerede Saklı? Haberine Ait Etiketler

<