Hoşgeldiniz: 30 Haziran 2016, Perşembe

Manda Sütünün ve Yoğurdunun Faydaları

14 Mayıs 2013
Manda Sütünün ve Yoğurdunun Faydaları

İnek sütüne göre daha zor bulunan manda sütünün faydaları saymakla bitmiyor.

Manda sütü inek sütüne göre daha zor bulunduğu için fiyata bakımından da inek sütüne göre daha pahalı. Fakat bu nadir bulunan ve fiyatı pahalı olan manda sütünün vücut da da bir çok önemli faydası bulunuyor. Özellikle doğal bir antibiyotik olan manda sütü A vitamini bakımından oldukça zengin bir besin kaynağı.

Manda sütünde bulunan süt miktarı inek sütüne göre daha fazla olmasına rağmen kalorisi oldukça düşüktür.Manda sütü ve yoğurdu özellikle yaşlılar ve çocuklara oldukça faydalıdır. Manda sütünün protein, vitamin ve protein oranı inek sütüne göre daha üstün. Laktoz (süt şekeri) ise manda sütünde daha düşük. Bazı insanlar laktoza alerjik tepki verirler. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Manda sütünde laktoz oranı düşük olduğu için büyüklerde ve çocuklarda alerjiye neden olmaz.

Uzmanlar enerji içeceği olarak tüketilen içeceklerin yerine manda sütünün ve yoğurdunun tüketilmesini öneriyor.Manda sütü aynı zamanda bağırsakları düzenleyici özelliğe sahiptir, sindirimi kolaylaştırır. Manda yoğurdunun kalın bağırsak kanser riskini önemli oranda azalttığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir.

Manda yoğurdu aynı zamanda vücutta tümör oluşumuna da engel oluyor.Manda sütü, inek, koyun ve keçi sütüyle kıyaslandığında iki kat fazla kalsiyum ve protein içeriyor. Üstelik kolesterolü yok denecek kadar az. Manda yoğurdun da çok yüksek oranda B12 vitamini bulunmaktadır. Kırmızı et yemeyen ve bazı vejetaryenler için manda yoğurdu sağlıklı bir alternatiftir.

Manda Sütünün ve Yoğurdunun Faydaları Haberine Ait Etiketler

<