Özel araçlara kış lastiği zorunluluğu yok

25 Kasım 2012
Özel araçlara kış lastiği zorunluluğu yok

Ticari araçlara getirilen kar lastiği zorunluluğu özel ve hususi araçlarda mecburi değil. ancak araç sahiplerinin kış lastiği takmaları kendi can ve mal güvenliği açısından önemli.

 

Kış Türkiye’yi etkilemeye başladı. bir çok bölgede ilk kar düşmeye başladı. kış koşullarına iyi bir uyum sağlayabilmek için araçların da özel bir bakıma alınması ve en önemlisi de lastiklerin kış şartlarına uygun olması gerekiyor.
Ancak, kış lastiği takma zorunluluğu sadece ticari araçlar içing eçerli. hususi araçlara böyle takma bir zorunluluk yok.
YÖNETMELİK ÇIKTI FİYATLAR ARTTI
Kış lastiğinde ise fiyatlar arttı. Yolcu ve eşya taşıyan ticari araçlarda kış lastiği kullanılmasını zorunlu hale getiren yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla fiyatları 105 ile 350 lira arasında değişen kış lastiklerine talep arttı.
Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri vatandaşları uyardı.
Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.  Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.
KIŞ LASTİĞİNİN FAYDALARI
Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan yetkililer, mevsimine göre lastik kullanmanın lastiğin performansını artırdığına dikkati çekti.
Emniyet yetkilileri, lastikleri teknik şartlara aykırı olan, kabak lastiklerle yola çıkan sürücülere 72 lira idari para cezası yazıldığını, ehliyetlerine ise 20 ceza puanı uygulandığını da hatırlattı.

Özel araçlara kış lastiği zorunluluğu yok Haberine Ait Etiketler

<