Hoşgeldiniz: 30 Haziran 2016, Perşembe

Taşeron ve Taşeronluk Nedir? Taşeron İşçi Ne demek?

6 Nisan 2013
Taşeron ve Taşeronluk Nedir? Taşeron İşçi Ne demek?

Taşeron işçi hakları. Taşeron ne demek? Taşeronluk ne? Kimler taşeronluk yapabilir? Taşeron işçi ile diğer işçiler arasında ne fark var?  Taşeron işçi nasıl kadroya geçebilir? Hangi belediyede kaç taşeron işçi çalışıyor? Türkiye taşeronluğu tartışıyor. Taşeron 2013 yasası çıkacak mı?

Taşeron işçiye kadro gelecek mi? Kaç taşeron işçi var ve kadro yolu açıldı mı? Taşeronlukla ilgili onlarca makale yazılabilir. İşçi sendikaları taşeron ve taşeron işçilerle ilgili girişimlerini sürdürüyor. Yasal düzenleme için Meclis’e baskı sürüyor. 2013 taşeron işçi hakları daha çok konuşulacak. Taşeron işçi kadro. İşçi ve taşeron işçinin kadro ve maaş beklentisi. Bu ve buna benzer taşeronlukla ilgili onlarca haber yapılıyor. Amaç taşeron işçilerin durumunu düzeltmek. Türkiye’de taşeron işçi sayısı yaklaşık 1 milyon 700 bin.

Yeni hazırlanan taslak ile taşeron işçilerin de asıl işçilerin sahip olduğu tüm haklardan yararlanması imkanı getiriliyor.
Buna göre, taşeronluk sisteminde en büyük sorunlardan birisi olarak görülen işçilerin maaşlarının zamanında ödenmesi ve kıdem tazminatı haklarının korunması konusunda iki ayrı düzenleme yapılacak. Düzenleme ile maaşların düzenli olarak ödenmesinden, üst işveren sorumlu olacak. Üst işveren, taşeron işçilerin maaşlarını gerekirse, şirketlerin hak edişlerinden keserek doğrudan ödeme yapacak. Kıdem tazminatlarının ödenmesinde de üst işveren sorumlu olacak. Kamu kurumlarında ise kıdem tazminatları taşeron işçilerinin çalıştığı en son kurum tarafından ödenecek. Ayrıca yıllık, hastalık, doğum ölüm izinlerinin tamamı da taşeron işçiler için geçerli olacak. Bunun yanında, taşeron işçiler de diğer işçilerin zamlarından yararlanacak. Taşeron işçiler de toplu sözleşmelerde elde edilen özlük hakkı düzenlemelerinden faydalanacaklar.
BAKANLARDAN TAŞERON İŞÇİ AÇIKLAMASI

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, taşeron işçilerin açtıkları davalarda, sürekli personel oldukları yönünde yargı kararı çıktığına değindi.

Yıldırım; “Yargı kararı mutlaka yerine getirilecek, ama 700 bin kişiyi ilgilendiren konudan bahsediyoruz. Büyük bir alım söz konusu. Çözüm üretilecekse hepsi için aynı çözümün üretilmesi lazım’’ dedi.

Yüz binlerce çalışanın kadroya alınmasının maliyetinin hesaplanacağını söyleyen Binali Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti.

“2 hafta önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koordinasyonunda çalışma başlatıldı, çözüm mutlaka bulmamız gerekiyor ama çözümün hakkaniyet içinde olması önemli. Aksi halde kamuya KPSS ile giren, birçok elemeden geçen insanlarla bu yollarla girmeyenlerin aynı şekilde değerlendirilmesinin başka sakıncalar ıortaya çıkaracağı aşikardır.”

Taşeron ve Taşeronluk Nedir? Taşeron İşçi Ne demek? Haberine Ait Etiketler

<