Hoşgeldiniz: 26 Haziran 2016, Pazar

TAV Kime Ait?

4 Aralık 2013
TAV Kime Ait?

TAV SAHİBİ KİM? TAV HAVALİMANI HOLDİNG’İN SAHİPLERİ KİMLER VE NEREYE BAĞLI? Hamdi Akın’la ilgili tüm bilgiler. Akfen Holdin’in yönetim kurulunda kimler var ve ne zaman kuruldu. 

LİMAK HOLDİNG SAHİBİ KİM?

İPEK MOBİLYA KİME AİT VE FABRİKASI NEREDE?

Havalimanı işletmecisi TAV’la ilgili tüm merak edilenler. TAV Havalimanları Holding, Türkiye’de faaliyet gösteren holding kuruluşu. 1997 yılında İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali ihalesini kazanan Tepe Holding ve Akfen Holding gruplarının ortak girişimiyle kuruldu. Şirketin icra kurulu başkanı Mustafa Sani Şener’dir.

TAV 2006 yılında yeniden yapılanarak havalimanı işletme ve yapım faaliyetlerini TAV Havalimanları Holding (TAV Havalimanları) ve TAV İnşaat olarak iki farklı şirkette yapılandırdı. Bu düzenlemenin ardından TAV Havalimanları Holding şirketi 23 Şubat 2007’de “TAVHL” koduyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda halka arz edildi.

TAV Havalimanları Türkiye’de İstanbul Atatürk Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali ve Antalya Gazipaşa Havalimanı’nı, yurtdışında ise Gürcistan’ın Tiflis ve Batum, Tunus’un Monastir ve Enfidha Hammamet ve Makedonya’nın Üsküp ile Ohri Uluslararası Havalimanı’nı işletmektedir. TAV Havalimanları duty-free, yiyecek-içecek hizmetleri, yer hizmetleri, bilgi işlem, güvenlik ve işletme hizmetleri gibi havalimanı operasyonunun diğer alanlarında da faaliyet göstermektedir. Bu çerçevede TAV Havalimanları Letonya’nın Riga Havalimanı’nda da işletme faaliyetinde bulunmaktadır

AKEN HOLDİNG KİME AİT?

1976 yılında ilk şirketini kuran Akfen 1999 yılında Holding statüsüne kavuşmuş olup, Türkiye’nin birçok altyapı projelerinde yatırımcı sıfatıyla uygulayarak Türkiye’nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden birine dönüşmüştür. Akfen’in faaliyet konusu; havalimanları yönetimi ve operasyonları, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarında faaliyet gösteren bağlı ortaklık ve iştiraklerine yatırım yapmak, idare ve koordinasyonunu sağlamaktır.

Holding, Tepe İnşaat Sanayi A.Ş., PSA International, Souter Investments LLP, Kardan N.V, gibi ulusal ve uluslararası tanınmış müteşebbis ortaklarla beraber ortaklıklar işletmektedir. Akfen Holding’in dünyanın başlıca otel zincirlerinden olan ACCOR S.A.  ile Türkiye’de yapılacak Novotel ve İbis otel markaları için stratejik işbirliği mevcuttur.

2010 yılında %28,26 halka açıklık oranı ile halka arzını tamamlayan Akfen Holding’in hisseleri “AKFEN” hisse kodu ile IMKB’de işlem görmektedir.

Yönetim yapılanması, insan kaynakları potansiyeli ve ödün vermeden sürdürdüğü şeffaflık politikasıyla Türkiye’nin örnek topluluklarından biri olan Akfen Holding, büyümeye ve Türkiye’nin değerlerini çoğaltmaya devam etmektedir.

AK FEN HOLDİNG YÖNETİM KURULU

Hamdi AKIN – Yönetim Kurulu Başkanı

İrfan ERCİYAS – Yönetim Kurulu Üyesi / Murahhas Aza

Selim AKIN – Yönetim Kurulu Üyesi / Başkan Vekili

Pelin AKIN – Yönetim Kurulu Üyesi

Şaban ERDİKLER – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

Nusret CÖMERT – Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi

SÜTİŞ KİME AİT VE KAÇ ŞUBESİ VAR?

<