Türkiye’de Özel Uçağı Olan İsimler

14 Nisan 2013
Türkiye’de Özel Uçağı Olan İsimler

Hangi Türk iş adamı ve ünlüsü hangi jeti tercih ediyor. Uçağı olan Türkler kimler? Özel uçağı olan isimler kim? Acunun Uçağı. hangi işadamı hangi jeti kullanıyor. Jeti olan iş adamları kimler? İşte özel uçağı olan isimler ve uçaklarının modeli. 

Uçağı olan isimler. türkiye’De kimlerin uçağı var? Özel jeti olan türk işadamları kim? Vatan gazetesinin haberine göre; Türkiye’de şu anda 100 özel jet var. Bunların üçte biri özel organizasyonlar için kiraya veriliyor. Plures Air Genel Müdürü Cenk Gökan, “Hangarda bekleyen uçağın yıllık bakım, hizmet ve personel giderleri 400 bin euro civarında. Yani hiçbir şey yapmasa bile uçağın günlük bin 100 euro masrafı var. Bu nedenle birçok işadamı ve sanatçı uçağını ‘Hava Taksi’ olarak kiralıyorMesela Acun Ilıcalı jetini kiraya veren ünlü isimlerden birisi. Yine Türkiye’nin önde gelen holdinglerinin patronları da ‘uçak boş duracağına çalışsın’ diyerek uçağını kiraya veriyor. Bu sayede uçağın maliyetlerini de aşağıya düşürüyor” dedi.

EN LÜKS JETİ OLAN KİM?

İşadamları jetlerini ihtiyaçlarına göre alıyor. Yurtdışında işleri olan işadamları uzunmesafe uçabilen uçakları tercih ederken, yurtiçinde faaliyet gösteren işadamları daha çok ufak jetleri tercih ediyor.

İşadamlarının uçakları iki ayrı kategoride tasnif ediliyor. ‘Genel Havacılık’ ruhsatıalan işadamları uçaklarını sadece şahsi işlerde kullanabiliyor. Bu uçaklar başkalarına kiralanamıyor. Ancak yurtdışına çok sık çıkmayan patronlar açısından hangarda bekleyen uçak ciddi masraf demek. Bu sebeple çoğu işadamı ‘hava taksi’ şirketi kurarak, kendi kullanmadığı zamanlarda uçaklarını başkalarına kiralıyor. Ayrıca bazı işadamları sahip olduğu uçak veya hava araçlarını bir ‘hava taksi’ şirketi çatısı altında işletebiliyor.

ACUN 7 MİLYON DOLARA JET ALDI

Ünlü tv yapımcısı Acun Ilıcalı özel jet sahibi isimlerden birisi. Ilıcalı, Cessna Citation XLS markalı özel jetini iki sene önce satın almıştı. Fabrika çıkış fiyatı 12 milyon dolar olan uçağı Ilıcalı, ünlü işadamı Nihat Özdemir’den 7 milyon dolara almıştı. Son dönemde ve sanat dünyasının gözdesi haline gelen jetlerin satışında adeta patlama yaşanıyor. 2002 yılında 10 olan özel jet sayısı aradan geçen 10 yılın sonunda bugün 100’e ulaştı. Bu yıl patronlar filosuna 10 yeni jet dahakatılacak. Tosyalı Grubu 2 jet birden alırken, Palmali Grubu da filosunun 1 uçakla güçlendirecek.

JETLERE OLAN TALEP ARTTI

Özel jet kiralamanın en yaygın olduğu bölgeler Ortadoğu, Kafkasya ve DoğuAvrupa. Araplar, Azeriler, Kazaklar ve Rusların özel jetle seyahat etmeyi tercih ettiğini anlatan Cenk Gökan, “Türkiye’ye son yıllarda turizm ve sağlık alanında ciddi bir ilgi var. Vizelerin kalkmasıyla çok sayıda yabancı Türkiye’ye gelmeye başladı. Bu da jetlere olan talebi artırıyor” dedi.

YUNANLILAR KUYRUKTA

Ekonomik krizin pençesindeki Yunanistan’da çok sayıda işadamının özel jetiolduğunu anlatan Plures Air Genel Müdürü Gökan, “Avrupa’da şu anda en fazla kiralık jet Yunanistan’da. Yunanlı işadamları kiralama işlemlerine son derece sıcak yaklaşıyor. Bu nedenle Türk havacılık şirketlerinin en kısa zamanda uçak temin edebildiği ülkelerin başında artık Yunanistan geliyor” dedi.

<