Hoşgeldiniz: 30 Haziran 2016, Perşembe

Üçüncü Köprünün Uydu Görüntüsü

20 Ağustos 2013
Üçüncü Köprünün Uydu Görüntüsü

İstanbul Boğazı’na inşaa edilmekte olan 3. boğaz köprüsünün uzaydan çekilmiş görüntüleri yayınlandı. TÜBİTAK tarafından tasarlanıp üretilen RASAT uydusu, yörüngedeki ikinci yılını doldurdu. RASAT tarafından çekilen İstanbul ve Türkiye haritaları yayınlandı.

Boğaz’a yapılmakta olan üçüncü köprünün çalışmaları uzaydan çekilen fotoğraflara da yansıdı. RASAT’ın çektiği görüntülerde yapımına başlanan üçüncü köprüye ilişkin detaylar da yer aldı. Görüntülerde inşaatı süren köprünün ayaklarının görülmesi dikkat çekti. RASAT’ın fotoğraflarında Arnavutköy bölgesinde yapılması öngörülen yeni havaalanı alanı ile Yenikapı ve Maltepe’deki deniz dolgusu yapılan yerler de görüldü.

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ

Yavuz Sultan Selim adı verilen üçüncü köprünün temeli 29 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan tarafından atılmıştı. Poyrazköy ve Garipçe’de ayakları yer alacak köprünün güzargahında bazı değişiklikler yapılmıştı. RASAT uydusu, görev yaptığı süre boyunca dünya üzerinde toplam 3 milyon 856 bin kilometrekarelik (Türkiye’nin 5 katı kadar) bir alanın görüntüsünü çekti. 7,5 metre siyah beyaz, 15 metre de renkli görüntüleme yeteneğine sahip RASAT, dünyanın her yerinden görüntü alabiliyor. 2011 yılında gönderilen RASAT’ın ardından 2012 yılında ise Türkiye’nin yüksek çözünürlüklü yerli keşif uydusu olan GÖKTÜRK-2 uzay yolunu tutmuştu.

Üçüncü Köprünün Uydu Görüntüsü Haberine Ait Etiketler

<